OTOZ Animals szuka domów tymczasowych.
OTOZ Animals szuka dla swoich podopiecznych domów tymczasowych bo tymczasowy dom dla zwierzęcia to bezpieczna ostoja i przystanek w drodze do domu stałego. W międzyczasie aktywnie szuka mu domu stałego. Dom tymczasowy nie ponosi kosztów wyżywienia psa czy leczenia u lekarza weterynarii – te koszty ponosi OTOZ Animals.
Wszystkie zwierzęta źle znoszą schronisko, ale niektórym przychodzi to z jeszcze większym trudem.
Najgorzej czują się w schroniskach zwierzęta chore, stare, okaleczone, z problemami behawioralnymi, przerażone i wycofane – dla nich dom tymczasowy nierzadko jest ostatnią deską ratunku.
Na czym polega ta inicjatywa?
To proste i bardzo szlachetne. Ratujesz psa, kota, świnkę morską czy królika przed schroniskiem, dając tymczasowe schronienie w swoim własnym domu, do czasu, aż nie znajdzie domu stałego. Jesteś odpowiedzialny za karmienie i leczenie zwierzęcia i proces jego socjalizacji (przyzwyczajenia do człowieka i nawiązania z nim więzi). Możesz też uczyć psa chodzić na smyczy innymi słowy: robić wszystko, by był szczęśliwy i gotowy do adopcji oraz kontaktów z innymi ludźmi. Możesz go też adoptować na stałe, jeśli przestaniesz wyobrażać sobie, że mógłby odejść z Twojego domu!
Jak zostać domem tymczasowym?
Po zgłoszeniu swojej kandydatury domu tymczasowego musisz przejść wszelkie formalności – ktoś może przyjechać i sprawdzić, czy Twój dom lub mieszkanie nadają się dla konkretnego psa czy kota. Wypełniasz odpowiednie dokumenty, w których odpowiadasz na szereg pytań – czy masz doświadczenie ze zwierzętami, ile czasu możesz poświęcić zwierzakowi, czy umiesz obchodzić się z chorym zwierzęciem, czy masz inne zwierzaki, a także wiele innych.
Nie zawsze jest tak, że natychmiast otrzymujesz pod opiekę psa lub kota. Czasami to trwa kilka tygodni, ale często znacznie krócej.
Jak długo zwierzę przebywa w domu tymczasowym?
Dom tymczasowy to miejsce, w którym zwierzak przebywa do adopcji właściwej. W praktyce może to oznaczać okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i dłużej. Musisz być na to przygotowany. W międzyczasie szuka się aktywnie domu stałego dla Twojego podopiecznego.
Jeśli w jakimś okresie czasu nie będziesz mógł się zajmować zwierzęciem, musisz to zgłosić do
organizacji. Wtedy ktoś inny będzie musiał przejąc opiekę. Nie nadużywaj tego jednak, bo nadszarpnięte zaufanie trudno jest odbudować.
Adopcja z domu tymczasowego to też coś, czego możesz się podjąć osobiście. Zdarza się, że
opiekunowie z takich domów tak przywiązują się do czworonoga, że nie chcą się z nim rozstawać i decydują się, że przygarną go na stałe!